متن کامل سخنرانی آقای برغمدی درنخستین گردهمایی رؤسای اتحادیه های طلا و جواهر استان خراسان

بسم الله الرحمن الرحیم

به نام آن والایی که روشنایی بخش محفل تلاشگران، مدیران وصاحبنظران است .
درود بر پیشگاه مقدس حضرت ولیعصر (عج) ودرود بر روان پاک بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران ،امام شهدا ودرور وسلام برمقام معظم رهبری وآرزوی طول عمر باعزت وپربرکت برای آن ستوده بزرگوار .
سپاس وثنای بی حد برآستان صفات بی همتای احدیت که در کمال رافت ودر نهایت عطوفت رخصت برگزاری اولین گردهمایی روسای اتحادیه های صنفی طلا وجوهر استان خراسان رضوی رابه ما عطا بخشید .
عرض خیر مقدم وشادباش دارم خدمت کلیه مهمانان ، کارشناسان ، صاحبنظران ، همکاران ومسئولین محترم که با حضور خود در این نشست بر وزن این جلسه افزودند .
امروز فرصت مناسبی است تا جدی تر از گذشته وبرای اولین بار در استان کمی ها ،کاستی ها ونقاط ضعف عرصه های کاری صنف طلا وجواهر را با همکاری هم وهمراهی مسئولین محترم ورسانه ها بررسی کرده ودر جهت رفع آن تلاش نماییم .
اتحادیه طلا وجواهر سبزوار د ردوره جدید سعی کرده است تا علاوه بر پرداختن به مسائل وموضوعاتی که تمام اتحادیه ها بعنوان شرح وظایف جاری خود به آن می پردازند حرف های تازه ای برای گفتن داشته باشد . ازجمله کارهایی که در دوره جدید در راس دستور کار اتحادیه قرار گرفته ایجاد تعامل سازنده با دیگراتحادیه های استان بوده است چرا که اعتقاد دارد با همکاری وهمفکری دیگرعزیزان وبه اشتراک گذاشتن تجربیات ، می توان در حل مشکلات اساسی که صنف طلاوجواهر ایران در طول چند سال گذشته با آن دست به گریبان بوده قدمهای موثری برداشت . یکی از این چالش ها مسئله اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده در سطح کشور بوده است که بنده در این نشسست ترجیح می دهم بعنوان اصلی ترین مشکل چند سال گذشته به آن بپردازم .
این قانون با کپی برداری از کشورهای اروپایی وبدون در نظر گرفتن واقعیتهای اقتصاد اسلامی وواقعیتهای اقتصاد ایران وبدون نظر خواهی جامع از اصناف به مورد اجرا گذاشته شد که بعضا با اجرای سلیقه ای وناصحیح مجریان قانون به معظلی عظیم وکمر شکن برای صنعت وبازار طلای ایران تبدیل شد .
ولی مسئله اصلی در کجاست ؟ جواب برای خیلی از حضار محترم روشن است ولی ترجیح می دهم به تفسیر وتا جایی که وقت به اینجانب ااجازه می دهد در این مورد صحبت کنم .
۱ – این قانون برای یک دوره آزمایشی ۵ ساله به مورد اجرا گذاشته شد تا مجریان نقاط ضعف و اشکالات احتمالی را بررسی کرده ونواقص را به قانونگذار محترم منعکس نمایند تا قانونی جامع وبی نقص به مورد اجرا گذاشته شود که متاسفانه درطول این ۵ سال اشکالات آن مرتفع نگردید واجرای آزمایشی آن برای یک سال دیگر تمدید شد .
۲ – برداشت ناصواب از یک ماده قانونی : طبق ماده ۳قانون مالیات برارزش افزوده مصوب ۱۷/۲/۸۷ مجلس شورای اسلانی ارزش افزوده در این قانون تفاوت بین ارزش کالا وخدمات عرضه شده با ارزش کالا وخدمات خریداری شده یا تحصیل شده در یک دور معین می باشد . در قانون صراحتا به تفاوت بین خرید وفروش( ما به التفاوت مواد ائولیه تا فروش )کالا اشاره شد یعنی طلافروشان مالیات بر ارزش افزوده را باید از اجرت ساخت وسود اخذ نمایند نه به شکل فعلی وآنهم با گرفتن مالیات از کل قیمت طلا .
۳ – گرفتن مالیات از مصنوعات فلزی طلا طی چند نوبت بطوریکه این مالیات از سازندگان بنکداران ،فروشندگان وخریداران اخذ می گردد که اینکار باعث بالا رفتن اجرت ساخت طلا وبالا رفتن قیمت تمام شده آن میگردد .
۴ – عدم داشتن برنامه خاص احرایی در مورد اخذ مالیات برارزش افزوده ، بطوریکه در زمان اجرا بدون داشتن زیر ساختها وبرنامه ای مدون ، دولت به اجرای عجولانه آن اهتمام ورزید که می توان به رسیدگی وکارشناسی بصورت علی الرس وبدون ساز وکار دقیق وبر اساس حدث وگمان وسوابق سالهای قبل وغیره اشاره کرد که ایرادات شرعی وقانونی بسیاری متوجه این مسئله می باشد .
۵ – فشارهای مضاعف در مورد دستگاههای فروش ،ارائه فروش فصلی بصورت فلش مموری وتهیه سی دی با گرفتن اطلاعات کامل مشتریان ، که لازمه اجرای صحیح آن استخدام افرادی است که به کار حسابداری وکامپیوتر مسلط باشند که این کار مشکلات خاص خود را برای واحدهای صنفی بدنبال خواهد داشت .

اما نتایج اجرای این قانون به شکل کنونی چه بوده است . ۱ – رکود مضاعف بازار طلا در شرایط سخت رکود تورمی چرا که مصرف کننده نهایی که از قدیم الایام به طلا بعنوان یک کالای سرمایه ای نگاه میکرد با پرداخت ۸% از کل قیمت طلا ، طی چند بار خرید وفروش طلای خود را از دست میدهد ودیگر رغبتی برای خرید طلا ندارد . ۲ – تعطیلی واحدهای سازنده کارگاهی واز دست رفتن تعداد زیادی شغل در این شاخه ومتعاقب آن از دست رفتن تعداد دیگری از شغل های مرتبط مثل کارگاههای تراش سنگ وتعطیلی واحدهای سازنده دستگاههای صنعتی مرتبط با صنعت طلا وجواهر ۳ – توقف صادرات مصنوعات طلا به دیگر کشورها وتوقف ارزآوری در این شاخه
همکاران گرامی همه شما با بنده متفق القول هستید که ما طلا فروشان با اصل قانون مشکلی نداریم واجرای قانون را وظیفه شرعی وقانونی خود میدانیم ولی نحوه اجرا را اشتباه دانسته ومعتقدیم که بایستی در نحوه اجرا اصلاح اساسی صورت گیرد .

همکاران گرامی اجرای آزمایشی این قانون مراحل پایانی خودر ا طی می نماید وکمیسیون اقتصادی ومرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در حال بررسی اشکالات وایرادات اجرای این طرح هستند تا با اصلاحیه ای اشکالات این طرح را مرتفع سازند که لازمه اصلاح این طرح در مجلس شورای اسلامی تلاش وهمت کلیه عزیزان در انعکاس نقطه نظرات واشکالات آن به قانونگذاران محترم است که امیدوارم با همت وهمدلی کلیه مسئولین وصاحبنظران وفعالین عرصه صنعت وبازار طلا این مشکل اساسی برای همیشه حل وفصل گردد تا شاید باردیگر شاهد رونق وپویایی در بازار طلای ایران باشیم .
در پایان این نکته را متذکر می شوم که مشکلات ومعضلاتی که صنف طلا وجواهربا آن دست به گریبان است بسیار گسترده است که البته بنده فقط به مهمترین آن پرداختم این پیشنهاد را نیز دارم که به جهت تعامل وهمفکری در جهت رفع موانع ومشکلات کاری جلساتی از این دست در هر یک از شهرستانها که آمادگی آنرا دارند مجددا برگزار شود تا شاید قدمهای موثری در جهت رفع این مشکلات با بررسی وکار کارشناسی برداشته شود .

در اینجا بسی شایسته است به مصداق آیه شریفه (من لم یشکر الخالق لم یشکر المخلوق ) از کلیه عوامل ودست اندرکارانی که از ماهها پیش ما را در برپایی این گردهمایی یاری وهمکاری نمودند کمال تقدیر وتشکر را داشته باشم .همچنین از مسئولین دلسوز وظیفه شناس شهرستان سبزوار آقایان دکتر محسنی ثانی وآقای مهندس سبحانی نمایندگان محترم مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی ،جناب آقای مهندس میردشتی معاونت محترم سیاسی فرمانداری شهرستان سبزوار، جناب آقای دکتر پارسی پور معاونت محترم برنامه ریزی اداری مالی فرمانداری شهرستان ، ریاست محترم اداره صنعت ومعدت وتجارت شهرستان سبزوار جناب آقای مهندس امید بخش ، ریاست محترم اماکن عمومی جناب آقای سرگرد نیک بین ، جناب آقای فتاحی ریاست محترم اتاق اصناف وهیات رئیسه اتاق اصناف ،جناب آقای دکتر شهربویه نایب رئیس محترم انجمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان خراسان رضوی وجناب سرهنگ غفوری فرماندهی محترم حوزه مفاومت بسیج اصناف کمال تشکر وقدردانی را دارم .
از دوست وهمکار عزیزم جناب آقای حاج باقر معبودی نژاد ریاست محترم اتحادیه طلا وجواهر مشهد کلیه روسای اتحادیه های استان ونماینمدگان محترم اتاق اصناف ایران که از راههای دور ونزدیک در این جلسه حضور بهم رساندند تشکر نموده وبرای کلیه عزیزان آرزوی توفیق می نمایم . صلوات

برچسب ها:

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “متن کامل سخنرانی آقای برغمدی درنخستین گردهمایی رؤسای اتحادیه های طلا و جواهر استان خراسان”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

آمار آنلاین قیمت طلا و سکه اتحادیه

قیمت مصوب اتحادیه
انس طلا 000
طلای آبشده 000
دلار 000
یک گرم 18 عیار345500
سکه بهار آزادی 000
سکه امامی4200000
نیم سکه2050000
ربع سکه1050000
سکه یک گرمی0000000

پیوند ها