رئیس اتاق اصناف سبزوار: خروج از رکود اقتصادی بدون تعامل اصناف و دولت امکان‌پذیر نیست

رئیس اتاق اصناف سبزوار گفت: خروج از رکود اقتصادی بدون تعامل اصناف و دولت امکان‌پذیر نیست.

به گزارش خبرگزاری فارس از سبزوار، فخرالدین فتاحی عصر امروز در نخستین گردهمایی روسای اتحادیه‌های طلا و جواهر در شهرستان سبزوار با بیان اینکه اصناف از قدیمی‌ترین نهادهای مدنی و خودجوش در عرصه اقتصادی هستند، اظهار داشت: این قشر در بخش‌های مختلف اقتصادی از جمله تولید، توزیع و خدمات با دولت و مردم در تعامل هستند و تاکنون در مهم‌ترین اقدامات اقتصادی دولت در کنارش بوده‌اند.
وی با بیان اینکه اصناف تنها قشر اقتصادی جامعه هستند که هیچ‌گونه بار مالی را برای دولت نداشته‌اند، افزود: اصناف نقش سهم عمده‌ای در ایجاد اشتغال استان دارند و در سال‌های گذشته با مدیریت منسجم و واحد بازار عرضه و تقاضا را به خوبی مدیریت کرده‌اند.

رئیس اتاق اصناف سبزوار با بیان اینکه آرامش اقتصادی در کشور بدون تعامل اصناف و دولت میسر نمی‌شود، گفت: امروز اصناف به عنوان بازویی مهم در توسعه اقتصاد پایدار نقش مهمی را داشته‌اند و از دولت انتظار می‌رود تا این قشر پرتلاش جامعه را در بخش‌هایی مانند ایجاد فضای کسب و کار، اتخاذ سیاست‌های حمایتی در راستای کاهش هزینه‌های تولید و تسهیلات کم بهره یاری کند.
فتاحی با اشاره به اینکه انتظار اصناف از دولت ایجاد سازوکارهای مناسب در حوزه پرداخت‌های مالیات است، گفت: مالیات بر ارزش افزوده یکی از ابعاد قانون مالیات است که متاسفانه به دلیل نبود اجرای درست سبب بروز مشکلاتی برای اصناف شده است.
رئیس اتحادیه بازرگانان و تجار سبزوار با بیان اینکه اصناف همسو با دولت و به اجرای این قانون اهتمام دارند، عنوان کرد: ما با اجرای این قانون مشکلی نداریم و اجرای قوانین مالیاتی را برای خود یک وظیفه مهم فرض کرده‌ایم و آن را عاملی مهم برای توسعه اقتصاد و حرکت به سمت اقتصاد بدون نفت می‌دانیم.
وی با بیان اینکه اصناف دارای ظرفیت گسترده‌ای در زمینه تولید ثروت و ایجاد اشتغال دارند، خاطرنشان کرد: انتظار ما از دولت این است که عینک بدبینی را نسبت به اصناف کنار بگذارد و اصناف را به عنوان بازوان کمکی خود در زمینه خروج از رکود تورمی بداند.
در ادامه این جلسه نیز رئیس اتحادیه طلافروشان سبزوار با اشاره به اجرای قانون ارزش افزوده با بیان اینکه این قانون با کپی برداری از کشورهای اروپایی تدوین و در کشور اجرا می‌شود، گفت: این قانون با واقعیت‌های اقتصاد اسلامی و اقتصاد امروز ایران فاصله جدی دارد و اجرای سلیقه‌ای و ناصحیح آن سبب بروز معضلات زیاد و مشکلات بزرگی برای اصناف به‌ویژه صنعت طلا و بازار آن شده است.
علیرضا برغمدی با بیان اینکه برای یک دوره پنج ساله مورد اجرا قرار گرفته تا مجریان آن بتوانند به نقاط ضعف و قوت آن پی ببرند و آن نقاط را اصلاح کنند، یادآور شد: متاسفانه در این مدت هیچ‌گونه اصلاحی بر این قانون صورت نگرفته و حتی اجرای آن برای دوره‌ای یک ساله نیز تمدید شده است.
وی با اشاره به اینکه برداشت ناصواب از ماده ۳ قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب سال ۸۷ مجلس شورای اسلامی سبب بروز مشکلات مختلفی شده است، متذکر شد: گرفتن مالیات از مصنوعات فلزی به‌ویژه طلا همواره در چند نوبت صورت می‌گیرد به طوری‌که مالیات ارزش افزوده هم از سازندگان، بنکداران، فروشندگان و خریداران طلا گرفته می‌شود که این کار سب افزایش اجرت ساخت طلا و قمیت تمام شده آن می‌شود.
رئیس اتحادیه طلا فروشان سبزوار با اشاره به اینکه برنامه ویژه اجرایی در مورد اخذ مالیات بر ارزش افزوده در کشور وجود ندارد، تشریح کرد: با وجود نبود زیرساخت‌ها و برنامه‌ای مدون در حوزه اجرای این قانون دولت اقدام به اجرای آن کرده که این امر سبب بروز فشارهای مضاف در موارد مختلف به اصناف و صنف طلا فروشان می‌شود.
برغمدی با اشاره به رکود بازار طلا در کشور با بیان اینکه اجرای قانون مالیات ارزش افزوده در چند مرحله و اخذ آن سبب بی‌رغبتی مردم برای خرید این کالای سرمایه‌ای و مهم می‌شود، عنوان داشت: این امر سبب تعطیلی واحدهای سازنده و از بین رفتن تعداد زیادی از مشاغل در این شاخه و شغل‌های مرتبط با آن است.
وی با بیان اینکه رکود امروز بازار طلا و اجرای نادرست قانون مالیات بر ارزش افزوده سبب توقف صادرات مصنوعات طلا به دیگر کشورها و سبب توقف ارزآوری شده است، خاطرنشان کرد: انتظار ما از دولت و مجلس به عنوان مراجع اجرا و قانون‌گذاری این است که با همت و همدلی از نظرات کارشناسی اصناف و فعالان عرصه اقتصادی بهره بگیرند تا مشکلات حاصل شده از اجرای نادرست این قانون حل شود.

برچسب ها:

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “رئیس اتاق اصناف سبزوار: خروج از رکود اقتصادی بدون تعامل اصناف و دولت امکان‌پذیر نیست”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

آمار آنلاین قیمت طلا و سکه اتحادیه

قیمت مصوب اتحادیه
انس طلا 000
طلای آبشده 000
دلار 000
یک گرم 18 عیار345500
سکه بهار آزادی 000
سکه امامی4200000
نیم سکه2050000
ربع سکه1050000
سکه یک گرمی0000000

پیوند ها