مالیات بر ارزش افزوده باید از سود واجرت گرفته شود.

خوانندگان عزیز وگرامی ، بازدید کنندگان محترم از اینکه این سایت را برای بازدید انتخاب نموده اید کمال تشکر را داشته امیدوارم که مطالب این سایت برای شما جالب بوده واز مطالعه مطالب این سایت لذت کافی راببرید .در ابتدا از تاخیر که بواسطه بعضی از مسائل فنی در به روز کردن مطالب بوجود آمده بود پوزش خواسته وامیدوارم که در آینده بتوانیم با رفع بعضی از مسائل ومشکلات فنی مطالبی خواندنی ومفید در این سایت قرار دهیم اما مطلبی که در ذیل به آن پرداخته شده باز هم داستان همیشگی مالیات بر ارزش افزوده می باشد وبا ذکر تاریخچه اجرا در کشورهای مختلف ، بررسی زوایای مختلف اجرای این قانون راهکارها وپیشنهادات .
تاریخچه اجرا درکشورهای مختلف
این قانون حدود ۶۳ سال پیش در کشور آلمان طرح ریزی گردید وتا ۳ سال به اجرا در نیامد بعد از آلمان ،برزیل ،فرانسه ، دانمارک و…. کشورهایی بودند که درنظام مالیاتی خود این مدل مالیات را معرفی نمودند .اما در قاره آسیا کشور کره جنوبی اولین کشور بود که از۳۷ سال قبل وبا کمک صندوق بین المللی پول توانست این مالیات را در نظام مالیاتی خود پیاده نماید اما این قانون در کشور ما برای اولین بار در سال۱۳۶۶ مورد بررسی اولیه قرار گرفت ودولت طی لایحه ای آن را در دی ماه همان سال تقدیم مجلس شورای اسلامی نمود. لایحه در کمیسیون اقتصادی مجلس مورد بررسی قرار گرفت و پس از اعمال نظرات موافق و مخالف به صحن علنی مجلس ارائه گردید که پس از تصویب ۶ ماده از آن بنا به تقاضای دولت و به دلیل اجرای سیاست “تثبیت قیمتها” به دولت مسترد گردید. تا اینکه در اردیبهشت ماه سال ۸۷ این قانون بصورت یک دوره آزمایشی ۵ ساله در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید که متاسفانه پس از گذشت ۵ سال آزمایش آن بدون برطرف شدن ایرادات بیشمار آن دو دوره یک ساله دیگر نیز اجرای آزمایشی آن تمدید شده است .
ایرادات تدوین این قانون
۱ – عدم در نظرگرفتن نقطه نظرات اصناف
۲ – عدم در نظرگرفتن خصوصیات فرهنگی ، اجتماعی ، اقتصادی کشور ومقایسه این قانون با کشورهای اروپایی وکپی برداری محض از کشورهای اروپایی وتدوین قانون
ایرادات اجرایی
۱ – عدم فراهم کردن زیر ساختها وبستر مناسب به جهت آموزش پرسنل ، تجهیزات ، تهیه فرم ها وآموزش مودیان
۲ – عدم تمایل سازنده با اصناف به جهت رفع مشکلات عدیده اجرایی مثل صندوق مکانیزه فروش و…
۳ ضعف ساختار ممیزی : بطوریکه بجای ساز وکار دقیق در ممیزی مالیات بصورت علی الراس وبا توجه به سوابق سالهای قبل اخذ میگردد .
۴ – رکود فلج کننده بازار که از سال ۱۳۹۲ بر بازار حاکم گشته که متاسفانه در ممیزی ها لحاظ نمی گردد .
به هر حال این اتحادیه اعتقاد دارد همان طور که پس ازاجرای آزمایشی این قانون در کشورهای مختلف ایرادات آ ن در کمترین زمان ممکن برطرف گردید در کشور ما ایران نیز هر چه سریعتر ایرادات ساختار قانونی و اجرایی برطرف گردد چرا که تا کنون این قانون قربانی های زیاد گرفته است .
۵ – تحریم ها ثابت کردکه با طلا توانسته ایم مبادلات مالی واقتصادی انجام دهیم چرا که طلا حکم پول نقد را درکشورها ایفا می کند . حدود ۲ سال است که مرکز پژوهش مالی مجلس شورای اسلامی این موضوع را بررسی کرده ودر نهایت به این نتیجه رسیده که باید این قانون اصلاح گردد وما نیز خواستار اصلاح هرچه سریعتر این قانون هستیم تا دوباره رونق به این صنف بازگردد وچرخه تولید وصنعت طلا به گردش درآید .
۶ – مالیات در شهرهای کوچک ومحروم با شهرهای پردرآمد باید متفاوت باشد هرچند این کار رعایت نمی شود وسطح درآمدها نیز در نظر گرفته نمیشود متاسفانه رکودی که بربازار از سال ۱۳۹۲ حاکم است در نظرگرفته نشده است ومتاسفانه به جای اینکه مالیات بردرآمد باشد مالیات بر سوابق گرفته می شود انتظار می رود در شرایط کنونی حمایت از کسب وکار در اولویت برنامه های دولت باشد . از سال ۱۳۸۷ که این قانون مالیات بر ارزش افزوده تصویب شده همیشه این ابهام در ذهن مردم بوده که این چطور مالیاتی است وچرا خریدار کالا یا خدمات باید علاوه بر قیمت اصلی کالا وخدمات مالیات آن را هم بدهد ومردم تصور میکنند که دارند پول اضافی پرداخت میکنند .به همین دلیل احساس خوبی نسبت به مالیات ندارند وتعدادی هم دارند از این مدل مالیات سوء استفاده می کنند ودر پایان اتحادیه طلا وجواهر سبزوار با در نظرگرفتن یک کار کارشناسی ،معتقد است مالیات باید از سود واجرت گرفته شود یعنی مابه التفاوت کالا .امیدواریم هر چه سریعتر در اصلاح این قانون اقدام شود .
با تشکر علیرضا برغمدی

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “مالیات بر ارزش افزوده باید از سود واجرت گرفته شود.”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

آمار آنلاین قیمت طلا و سکه کشور

آمار آنلاین قیمت طلا و سکه اتحادیه

قیمت مصوب اتحادیه
انس طلا 000
طلای آبشده 000
دلار 000
یک گرم 18 عیار345500
سکه بهار آزادی 000
سکه امامی4200000
نیم سکه2050000
ربع سکه1050000
سکه یک گرمی0000000

پیوند ها